PIEES İLK ÇALIŞTAYINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Uluslararası Doğu Avrupa Çalışmaları Platformu (PIEES) kapsamında düzenleme kurulu üyeleri, sekretarya ve misafir katılımcılar eşliğinde düzenlenen çalıştayların ilki 15.12. 2018 tarihinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Uygulama Oteli’nde gerçekleştirildi.

Ev sahipliğini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Prof. Dr. Nuri Kavak’ın yaptığı toplantının açılış konuşması Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Prof. Dr. Yücel Öztürk tarafından yapıldı. Prof. Dr. Mustafa Öztürk (İzmir Demokrasi Üniversitesi) Prof. Dr. Azmi Özcan (İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi), Prof. Dr. Behçet Kemal Yeşilbursa (Uludağ Üniversitesi) Doç. Dr. Hacer Topaktaş Üstüner (İstanbul Üniversitesi), Doç. Dr. Serkan Yazıcı (Sakarya Üniversitesi) , Doç. Dr. Alper Başer (Afyon Kocatepe Üniversitesi), Dr. Öğr. Üyesi Murat Öztürk (Malatya İnönü Üniversitesi) , Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Üstüner (İstanbul Üiversitesi), Dr. Öğr. Üyesi Esra Özsüer (İstanbul Üniversitesi) ve Sekretaryadan Erim Vatansever, Mehmet Kerim ve Sema Aktaş Sarı’nın katıldığı toplantı bir gün sürdü.

Çalıştaya misafir olarak katılan Afrika Araştırmacıları Derneği (AFAM) Kurucu Başkanı ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kavas da Afrika çalışmalarında uygulanan yöntem ve araştırma tekniklerinin Doğu Avrupa Çalışmalarında da kullanılabileceğine dair değerli fikirler sundu.

09:00- 17:00 saatleri arasında yapılan ve bütün katılımcıların fikirlerini, eleştirilerini, geleceğe yönelik projelerini dile getirdikleri çalıştayın oldukça verimli olduğu gözlendi. Görüşülen ve tartışılan en temel konulardan birisi CIEES 2019’un hangi ülke işbirliği ile yapılacağıydı. Bu noktada gelen tekliflerden Bulgaristan Varna Free Üniversitesi ile yapılacak görüşmelerin hızlandırılması ve yapılacak kongrede ana temanın “Kaynaklar ve Metodoloji” olması kararlaştırıldı. Arkeoloji alanının sadece Doğu Avrupa çalışanlar için değil tüm tarihçiler için zayıf halka olduğu belirtildi. Kongrede arkeolojinin kaynak olarak nasıl kullanılabileceğine dair bir metodolojinin geliştirilmesi için çalışılmasına karar verildi.

PIEES kapsamında 2019’un ilk yarısında Dergipark’a bağlı olarak ilk sayısını çıkartacak olan dergimiz JIEES’in hatıra sayısı, düzenlenecek olan kongreler, bildiriler, paneller, çalıştaylar, platform tanıtım metinleri ve zaman zaman yapılacak olan basın bildirileri gibi konuların görüşüldüğü çalıştayda ayrıca CIEES 2019’un görev paylaşımı da yapıldı. Tüm katılımcıların bu noktada gönüllü ve özverili davrandığı gözlemlendi. Nuri Kavak hocanın samimi ev sahipliği ortamında gerçekleştirilen çalıştay saat 17:00’da sona erdi.

 

[ngg src=”galleries” ids=”5″ display=”basic_thumbnail”]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.