PIEES III. Çalıştayı Gerçekleştirildi

Uluslararası Doğu Avrupa Araştırmaları Platformu (PIEES) kapsamında düzenleme kurulu üyeleri, sekretarya ve misafir katılımcılar eşliğinde düzenlenen çalıştayların üçüncüsü 23.11. 2019 tarihinde İstanbul’da bulunan Türk Kültürüne Hizmet Vakfı’nda gerçekleştirildi.

Ev sahipliğini Prof. Dr. Azmi Özcan’ın yaptığı toplantının açılış konuşması  Prof. Dr. Yücel Öztürk tarafından yapıldı.Düzenleme kurulu içerisinde bulunan hocalar Prof. Dr. Mustafa Öztürk , Prof. Dr. Azmi Özcan , Prof. Dr. Nuri Kavak,  Prof. Dr. Mehmet İnbaşı, Prof. Dr. Yücel Öztürk, Doç. Dr. Serkan Yazıcı  , Doç. Dr. Alper Başer ,  Doç. Dr. Murat Öztürk , Doç. Dr. Tufan Turan, Dr. Öğr. Üyesi Cihan Yemişçi ve Sekretarya ekibinin katıldığı toplantı yaklaşık 4 saat sürdü.

Çalıştaya misafir olarak katılan Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Okur da, platforma dair görüş ve önerilerini dile getirdi.

Çalıştayın ana gündem maddesi ise 2020 yılında yapılacak olan ‘IV. Uluslararası Doğu Araştırmaları Kongresi‘ oldu. Prof. Dr. Azmi Özcan’ın  girişimleriyle CIEES 2020’nin Romanya’da; Bükreş Devlet Üniversitesi ile beraber yapılması kararlaştırıldı. Kongrenin ana konusu ise  ‘Doğu Avrupa Halkları ve Kültürleri ‘ olarak belirlendi. Bu bağlamda belirlenen alt başlıklar:  Kaynaklar, Siyasi Tarih, Jeopolitik, İnançlar, İktisat, Uluslararası İlişkiler, Sanat, Eğitim, Coğrafya, Nüfus, Kültür, Gelenekler ve Ekopolitik şeklinde listelendi.  Yapılacak kongrenin tarihi 3-6 Eylül olarak belirlenirken, duyurusunun ise 2020 Ocak ayında yapılması kararlaştırıldı.

Prof. Dr. Azmi Özcan hocanın samimi ev sahipliği ortamında gerçekleştirilen çalıştay saat 14:30’da sona erdi. Bir sonraki  çalıştay tarihi ise 30 Mayıs 2020 (Ankara) olarak belirlendi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.